Završen projekat Energetska efikasnost u stambenim zgradama u Srbiji

Date:

Na završnoj konferenciji projekta u okviru srpsko-nemačke saradnje „Savetodavne usluge u oblasti energetske efikasnosti u zgradarstvu“, kojeg realizuje Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ GmbH), predstavljeni su ostvareni rezultati u okviru devetogodišnje saradnje, kao i zaključci i primeri najbolje prakse nastale tokom trajanja projekta.

Projektni tim
Foto: Projektni tim

Važni projektni rezultati, poput unapređenja zakonodavnog okvira za energetsku efikasnost u zgradama, Nacionalne tipologije stambenih zgrada i uvođenja energetskih pasoša koji su obavezni da bi se dobila upotrebna dozvola, kao i centralni registar energetskih pasoša u nacionalnom sistemu upravljanja bazom podataka, postali su uzor na koji se ugledaju druge zemlje Zapadnog Balkana.

Renate Schindibeck, vođa projektnog tima
Foto: Renate Schindibeck, vođa projektnog tima

„Zahvaljujući uspešnoj i pouzdanoj saradnji između glavnih partnera na projektu – Ministarstva rudarstva i energetike, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije i svih uključenih eksperata, ovaj projekat je uspeo da ostvari odlične rezultate u Srbiji. Nakon devet godina predanog rada projekat se završava, a kao jedan od najvažnijih rezultata je činjenica da je Srbija uspela da se pozicionira kao lider u oblasti energetske efikasnosti u zgradama u regionu Zapadnog Balkana. Naš uspeh se tu ne završava i u cilju postizanja bolje energetske efikasnosti u zgradarstvu, nastavljamo saradnju na našem novom projektu Energetska efikasnost sa fokusom na škole i obdaništa“, izjavila je Renate Schindlbeck, vođa projekta „Savetodavne usluge u oblasti energetske efikasnosti u zgradarstvu“. Danas Srbija ima veliki broj stručnjaka za energetsku efikasnost i skoro 1.600 licenciranih inženjera za energetsku efikasnost. Od kada je uveden sistem energetske sertifikacije zgrada do danas, izdato je skoro 1.500 energetskih pasoša, a direktan rezultat toga je ušteda primarne energije od 150.000 MWh i smanjenje emisije CO2 od oko 30.000 tona godišnje.  Porast broja stanovnika, sve veća potražnja za građevinskim uslugama i višim nivoom komfora, zajedno sa povećanjem vremena koje se provodi u zgradama, pokazuju da će se trend rasta energetskih potreba u budućnosti nastaviti. Po zvaničnoj statistici Evropske Unije na zgrade odlazi oko 40% ukupne potrošnje finalne energije i oko 36% ukupne emisije CO2. To je najveći sektor potrošnje finalne energije, iza koga slede saobraćaj (33%) i industrija (24%). Iz tog razloga energetska efikasnost u zgradama predstavlja danas osnovni cilj energetske politike na regionalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou.

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

Još sadržaja
Povezano

Prednosti ugaone garniture za svaki dom

Kupovina modernog nameštaja danas može biti olakšana mogućnošću kupovine...

Prednosti ugaonih garnitura za opremanje dnevne sobe

Kada je opremanje dnevne sobe u pitanju treba napraviti...

Drvo, staklo i aluminijum u službi održivosti

Platinum u Wizbadenu (Nemačka) sija zahvaljujući pionirskom standardu gradnje...

5 stilova enterijera za vaš dom

Bez obzira na to koji prostor redizajnirate, najbolje je...

reč stručnjaka: Predrag Vasiljević – Savremeni prozori: Vizija i održivost

Iza kompanije REHAU Srbija je jedna od najproduktivnijih godina,...

Međunarodni sajam nameštaja kao mesto neiscrpne inspiracije i poslovnih mogućnosti

Vodeća sajamska manifestacija u industriji nameštaja i pridruženim privrednim...

Reč stručnjaka: Digitalizacija proizvodnje i prodaje građevinske stolarije

Za sve procese u kompanijama za proizvodnju prozora, kompanija...