Kvalitet i poverenje kao imperativ u poslovanju

Date:

Bez ob­zi­ra na to ra­di li se o ura­ga­nu, tor­na­du ili bom­ba­škom na­pa­du, vo­de­ći uzrok po­vre­da i smr­ti u ta­kvim si­tu­a­ci­ja­ma naj­če­šće su od­lo­mlje­ni ko­ma­di­ći raz­bi­je­nog sta­kla.

Eks­plo­zi­je i ja­ki ve­tro­vi mo­gu smr­ska­ti pro­zo­re na zgra­da­ma, što uzro­ku­je le­te­nje sit­nih ko­ma­di­ća sta­kla u svim sme­ro­vi­ma. Uzmi­mo na pri­mer iz­ve­štaj Pen­ta­go­na o bom­ba­škom na­pa­du 1996. go­di­ne na tor­nje­ve Kho­bar u Sa­u­dij­skoj Ara­bi­ji: dvo­je od 19 pre­mi­nu­lih oso­ba umr­lo je od po­sle­di­ca po­vre­da uzro­ko­va­nih smr­ska­nim ko­ma­di­ći­ma sta­kla.

Te po­vre­de su bi­le to­li­ko te­ške da su mo­gle uzro­ko­va­ti smrt i bez do­dat­nih fak­to­ra. Od osta­lih 17 pre­mi­nu­lih, de­set ih je ima­lo te­ške po­vre­de ta­ko­đe uzro­ko­va­ne smr­ska­nim sta­klom, a ko­je su mo­gle uzro­ko­va­ti smrt i bez po­vre­da či­ji je uzrok uda­rac tu­pim pred­me­tom. Da­kle, klju­čan fak­tor u 12 od 19 smr­ti bi­li su ko­ma­di­ći smr­ska­nog sta­kla. Vi­še od 90% po­vre­đe­nih oso­ba ima­lo je la­ce­ra­ci­je na te­lu, od ko­jih su mno­ge bi­le te­ške.

Za­hva­lju­ju­ći me­đu­na­rod­noj do­na­ci­ji Ode­lje­nja za unu­tra­šnju bez­bed­nost, tač­ni­je Di­rek­to­ra­ta za raz­voj na­u­ke i teh­no­lo­gi­je, tim in­že­nje­ra sa uni­ver­zi­te­ta Mi­su­ri i Sid­nej (Austra­li­ja) sa­da ra­di na raz­vo­ju sta­kla ko­je se ne­će smr­ska­ti za vre­me po­tre­sa, pod ja­kim na­le­tom ve­tra ili zbog eks­plo­zi­je bom­be. Uz to, no­vo sta­klo će bi­ti lak­še, ta­nje i pot­pu­no pro­zir­no.

Po­sta­vlja­nje pro­zo­ra s ne­pro­boj­nim sta­klom na zgra­de ko­je mo­gu bi­ti po­ten­ci­jal­na me­ta bom­ba­ških na­pa­da ili se pak na­la­ze na pod­ruč­ji­ma ko­ja če­sto po­ga­đa­ju eks­trem­ni vre­men­ski uslo­vi, mo­glo bi spa­sti mno­go ži­vo­ta. Sa­vre­me­na ne­pro­boj­na sta­kla, ona­kva ka­kva šti­te vla­di­ne zgra­de, pred­sed­nič­ki auto­mo­bil ili Pa­pa­mo­bil, de­blja su od ro­ma­na od tri­sto­ti­nak stra­ni­ca. Ta­kva sta­kla jed­no­stav­no ne sta­ju u stan­dard­ni pro­zor­ski okvir, zbog če­ga je pro­ces za­me­ne stan­dard­nih sta­ka­la ne­pro­boj­nim kom­pli­ko­van i iz­ra­zi­to skup.

Za raz­li­ku od da­na­šnjih ne­pro­boj­nih sta­ka­la, ko­ja se iz­ra­đu­ju od či­stih po­li­me­ra, no­va ne­pro­boj­na sta­kla na­či­nje­na su od pla­stič­ne sme­se s me­đu­slo­jem od po­li­me­ra po­ja­ča­nog sta­kle­nim vlak­ni­ma, a de­blji­na im je sve­ga 0,64 cm.

Sa­njev Kha­na, vo­đa pro­jek­ta, ne­dav­no je de­to­ni­rao oma­nju bom­bu u bli­zi­ni pro­zo­ra s no­vim ne­pro­boj­nim sta­klom. „Re­zul­ta­ti su bi­li fan­ta­stič­ni“, na­gla­ša­va Sa­njev Kha­na ina­če gost pre­da­vač me­ha­nič­kog in­že­njer­stva na uni­ver­zi­te­tu Mi­su­ri. „Iako je pro­zor­sko ok­no na­pu­klo, sta­klo je osta­lo pot­pu­no neo­šte­će­no.“

Taj­na no­vog sta­kla le­ži u du­gač­kim, me­đu­sob­no is­pre­ple­te­nim sta­kle­nim vlak­ni­ma umo­če­nim u te­ku­ću pla­sti­ku i po­ja­ča­nim ad­he­ziv­nim sred­stvom. Ko­nač­ni pro­dukt sa­sto­ji se od slo­ja pro­zir­ne pla­sti­ke po­ja­ča­ne sta­klom i sme­šte­ne iz­me­đu dva slo­ja nor­mal­nog sta­kla.

Čak je i le­pak ko­ji po­ve­zu­je ove slo­je­ve pro­zi­ran. No­vo ne­pro­boj­no sta­klo mo­že­te se­bi pred­sta­vi­ti kao sen­dvič: tan­ki slo­je­vi sta­kla su hleb iz­me­đu ko­jih se na­la­zi te­ku­ća pla­sti­ka i du­gač­ka sta­kle­na vlak­na baš kao pu­ter od ki­ki­ri­ki­ja.

Sta­kle­na vlak­na ima­ju preč­nik iz­me­đu 14 i 25 mi­kro­me­ta­ra, što je ot­pri­li­ke za po­la ta­nje od ti­pič­ne vla­si ljud­ske ko­se. Zbog ma­nje di­men­zi­je, ma­nja je i mo­guć­nost po­ja­ve de­fe­ka­ta što re­zul­ti­ra ma­njom ve­ro­vat­no­ćom za po­ja­vu na­puk­nu­ća.

Uz po­li­mer­ski ma­triks, ja­ka sta­kle­na vlak­na zna­čaj­no do­pri­no­se ot­por­no­sti go­to­vog pro­iz­vo­da. Što je vi­še sta­kle­nih vla­ka­na to će i sta­klo bi­ti ja­če. Dok uobi­ča­je­na ne­pro­boj­na sta­kla ima­ju ze­len­kast od­sjaj, po­se­ban pro­ces pro­iz­vod­nje či­ni ova sta­kla pot­pu­no pro­pu­snim za vi­dlji­vu sve­tlost.

In­že­nje­ri pred­vi­đa­ju da će ce­na ovih sta­ka­la bi­ti u ran­gu sa ce­na­ma uobi­ča­je­nog ne­pro­boj­nog sta­kla. Tre­ba na­gla­si­ti da su ova sta­kla znat­no lak­ša od osta­lih. Zbog de­blji­ne sve­ga 0,64 cm, ova no­va sta­kla mo­ći će se ugra­đi­va­ti u stan­dard­ne pro­zor­ske okvi­re. Pro­ces za­me­ne vi­še ne­će bi­ti kom­pli­ko­van, a ni skup.

„Ne­pro­boj­ni pro­zo­ri ko­je je la­ko ugra­di­ti, a ko­ji ni­su sku­pi, mo­gli bi iza­zva­ti in­te­re­so­va­nje ši­re jav­no­sti. Ade­kvat­na za­šti­ta do­mo­va za­si­gur­no će sma­nji­ti broj žr­ta­va“, do­da­je Džon For­tun, ko­ji je na pro­jek­tu uče­stvo­vao kao pred­stav­nik Ode­lje­nja za in­fra­struk­tu­ru i ge­o­fi­zi­ku na S&T-u.

Sve do da­nas, sta­klo je te­sti­ra­no u for­mi ma­lih pro­to­ti­po­va.U bu­du­ćim te­sti­ra­nji­ma ve­li­či­na sta­kle­nih po­vr­ši­na po­ve­ća­će se od dva do če­ti­ri pu­ta ka­ko bi se od­re­di­lo ko­li­ki uti­caj na ne­pro­boj­nost ima ve­li­či­na sa­mog sta­kla“, ob­ja­šnja­va Kha­na.

Cilj je stvo­ri­ti ne­pro­boj­no sta­klo ve­li­či­ne 1,23 m sa 1,68 m, što je stan­dard­na ve­li­či­na pro­zo­ra na zgra­di Ge­ne­ral Ser­vi­ces Ad­mi­ni­stra­tion, ko­je će osta­ti ne­pro­boj­no, ali i jef­ti­no u po­re­đe­nju sa dru­gim ne­pro­boj­nim sta­kli­ma. Iako za­vi­se od re­zul­ta­ta bu­du­ćih te­sti­ra­nja, Kha­na se na­da da će se no­vo sta­klo na­ći na ko­mer­ci­jal­nom tr­ži­štu za tri do če­ti­ri go­di­ne.

Iz­vor: zna­nost.ge­ek.hr

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

Još sadržaja
Povezano

Drvo, staklo i aluminijum u službi održivosti

Platinum u Wizbadenu (Nemačka) sija zahvaljujući pionirskom standardu gradnje...

Dekorativni elemenat koji vizuelno obogaćuje enterijer

Pregrađivanje prostora čvrstim, fiksnim elementima kao što su zidovi...

Kako urediti enterijer za Dan zaljubljenih

Dan zaljubljenih je posebna prilika za proslavu ljubavi, način...

Umetnost oblikovanja stakla Vitraž

Vitraž je hiljadama godina stara tehnika stvaranja prozorskih stakala...